College of Agriculture & Natural Resources
Environmental Science & Technology

ENST Departmental Awards

2016-2017 ENST AWARDS RECIPIENTS:

Excellence in Teaching Award (Tenure Track) – Lance Yonkos
Excellence in Teaching Award (Non Tenure Track) – Shannon Pederson
Excellence in Research Award – Martin Rabenhorst
Excellence in Extension Award – Reginal Harrell
Outstanding Post-Doctoral Research Associate – Meredith Bohannon
Excellence in Mentoring Award – Martin Rabenhorst
Outstanding Staff Excellence Award – Ali Djamshidi
Outstanding Undergraduate Student Award – Kristine Persing
Outstanding Undergraduate Student Award – Elizabeth O’Keefe
Outstanding Graduate Student Award (MS) – Diane Leason
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Christine Maietta
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Megan Saunders
Distinguished Service Award – Kintija Eigmina-Chemali

2015-2016 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching Award (Tenure Track)- Stephanie Yarwood
Excellence in Teaching Award (Non Tenure Track) – Joanna Goger
Excellence in Research Award – Lance Yonkos
Excellence in Extension Award – Robert Hill
Outstanding Post-Doctoral Research Associate – Jose-Luis Izursa
Excellence in Mentoring Award – Stephanie Lansing
Excellence in Mentoring Award – Stephanie Yarwood
Outstanding Staff Excellence Award – Ina Anderson
Outstanding Undergraduate Student Award – Randy Aird
Outstanding Undergraduate Student Award – Pradnya S. Bhandari
Outstanding Graduate Student Award (MS) – Sara Mack
Outstanding Graduate Student Award (PhD) – Kendall Simon
Distinguished Service Award – Edward Landa
 
2014-2015 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Outstanding Undergraduate Student: Sofia D’Ambrosio
Outstanding Undergraduate Student: James Zester
Outstanding Graduate Student (MS): Eliza McFarland
Outstanding Graduate Student (PhD): Freddy Witarsa
Outstanding Post-Doctoral Research Associate: Dr. Ji Li
Outstanding Staff: Robert Carter
Excellence in Teaching (Non-Tenure-Track): Dr. Dan Fisher
Excellence in Teaching (Tenure Track): Dr. Bruce James
Excellence in Research: Dr. Wendy Peer
Excellence in Extension: Dr. Gary Felton
Distinguished Service Award: Dr. Peter May
 
2013-2014 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching (Tenure Track): Dr. David Tilley
Excellence in Teaching (Non-Tenure-Track): Dr. Jennifer Murrow
Excellence in Research: Dr. Paul Leisnham
Excellence in Extension: Dr. Bob Tjaden
Outstanding Staff: Elma Ruth Koster
Outstanding Graduate Student (PhD): Ashley Belle
Outstanding Graduate Student (MS): Glade Dlott
Outstanding Undergraduate Student: Liam Regan
Outstanding Undergraduate Student: Tunisia Chavez Ellis
Distinguished Service Award: Jack Trimble
Distinguished Service Award: Gary Seibel
 
2012-2013 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Lance Yonkos
Excellence in Research: Gene Hahn
Excellence in Extension: Patricia Steinhilber
Outstanding Staff: Maria L. Robey
Outstanding Graduate Student (PhD):  Nicole Fiorellino 
Outstanding Graduate Student (MS): Natalie Lounsbury
Outstanding Undergraduate Student: Nicholas Cloyd
Outstanding Undergraduate Student: Holly Bowen
 
2011-2012 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Prabhakar Tamboli
Excellence in Research: Dr. Paul Leisnham
Excellence in Extension: Dr. Frank Coale
Outstanding Staff: Kimberly Monahan
Outstanding Graduate Student (PhD): Annie Rossi
Outstanding Graduate Student (MS): Zach Freed
Outstanding Undergraduate Student: Scott Tjaden
Outstanding Undergraduate Student: Yaella Landau
 
2010-2011 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Martin C. Rabenhorst
Excellence in Research: Dr. Raymond R. Weil
Excellence in Extension: Dr. Joshua M.McGrath
Outstanding Staff: Stanley P. Schlosnagle
Outstanding Graduate Student (PhD): Saptashati Biswas
Outstanding Graduate Student (MS): Wesley A. Bickford
Outstanding Undergraduate Student: Ali N. Alaswadi
Outstanding Undergraduate Student: Karly G. Epp
 
2009-2010 ENST AWARDS RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Dr. Patrick Kangas
Excellence in Research: Dr. Stephanie Lansing
Excellence in Extension: Dr. David Ross
Outstanding Staff: Kimberly Monahan
Outstanding Graduate Student (PhD): Brandon Winfrey
Outstanding Graduate Student (MS): Karen Grubb
Outstanding Undergraduate Student: Amanda Johnson
Outstanding Undergraduate Student: Yonatan Keschner
 
2008-2009 ENST AWARD RECIPIENTS:
Excellence in Teaching: Bruce R. James
Excellence in Research: Brian A. Needelman
Excellence in Extension: Gary K. Felton
Outstanding Staff: Gary E. Seibel
Outstanding Graduate Student: YenJung Lai
Outstanding Graduate Student: Peter J. Sharpe
Outstanding Undergraduate Student: Amanda M. Garzio-Hadzick 
Outstanding Undergraduate Student: Zane Hadzick
Maintained by the IET Department of the College of Agriculture and Natural Resources. © 2017. Web Accessibility